Casa / Microcontrollers / LM3S5D56-IQR80-A2
minImg
LM3S5D56-IQR80-A2
Texas Instruments
Prodotto No:
LM3S5D56-IQR80-A2
Pacchetto:
64-LQFP (10x10)
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 96K x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-LQFP (10x10)
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
Package / Case 64-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Data Converters A/D 8x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V