Casa / Microcontrollers / LM3S6420-IQC25-A2
minImg
LM3S6420-IQC25-A2
Texas Instruments
Prodotto No:
LM3S6420-IQC25-A2
Pacchetto:
100-LQFP (14x14)
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 100LQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Verified
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 25MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 46
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 6000
Package / Case 100-LQFP
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity Ethernet, IrDA, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 96KB (96K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.25V ~ 2.75V