Casa / Microcontrollers / LM3S8C62-IBZ80-A1
minImg
LM3S8C62-IBZ80-A1
Texas Instruments
Prodotto No:
LM3S8C62-IBZ80-A1
Pacchetto:
108-BGA (10x10)
Descrizione:
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Number of I/O 46
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
Package / Case 108-LFBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr Texas Instruments
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Program Memory Size 512KB (512K x 8)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V