Casa / Microcontrollers / LM3S9U90-IQC80-A2
minImg
LM3S9U90-IQC80-A2
Texas Instruments
Prodotto No:
LM3S9U90-IQC80-A2
Descrizione:
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Speed 80MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 96K x 8
Number of I/O 60
Mfr Texas Instruments
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Data Converters A/D 16x12b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V