LMS1587IT-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LMS1587IT-3.3/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
TO-220-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 7 mA
Voltage - Input (Max) 13V
PSRR 72dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 13 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-220-3
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 3A