LP2952AIN-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP2952AIN-3.3/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
14-PDIP
Descrizione:
IC REG LIN POS ADJ 250MA 14DIP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 33 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) 29V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 14-PDIP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.23V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA