LP2952IMX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP2952IMX-3.3/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
16-SOIC
Descrizione:
IC REG LIN POS ADJ 250MA 16SOIC
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 33 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 29V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.23V (3.3V)
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 250mA