LP2960AIMX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP2960AIMX-3.3/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
16-SOIC
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 16SOIC
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 600 µA
Voltage - Input (Max) 30V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 40 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 16-SOIC
Control Features Enable
Series -
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.8V @ 500mA