LP2985IM5-4.7/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP2985IM5-4.7/NOPB
Pacchetto:
SOT-23-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 4.7V 150MA SOT23-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 95 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 45dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 2.5 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA