LP2986IMMX-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP2986IMMX-3.3/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
8-VSSOP
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 8VSSOP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 120 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 65dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 3.7 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-VSSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA