LP2989ILDX-2.8/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP2989ILDX-2.8/NOPB
Pacchetto:
8-WSON (4x4)
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 8WSON
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 175 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR 60dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 9 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-WSON (4x4)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.65V @ 500mA