Texas Instruments
Prodotto No:
LP38500ATJ-ADJ/NOPB
Produttore:
Pacchetto:
TO-263-5 Thin
Batch:
-
Scheda tecnica:
-
Descrizione:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO263
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
1
$2.052
$2.052
10
$1.84585
$18.4585
25
$1.74116
$43.529
100
$1.483615
$148.3615
250
$1.39308
$348.27
500
$1.218945
$609.4725
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.

| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Current - Quiescent (Iq) | 15 µA |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| PSRR | 58dB ~ 56dB (120Hz ~ 1kHz) |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Regulators | 1 |
| Current - Output | 1.5A |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Supply (Max) | 3.5 mA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Output (Max) | 5V |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | TO-263-5 Thin |
| Control Features | - |
| Series | - |
| Package / Case | TO-263-5 Thin |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Mfr | Texas Instruments |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.37 @ 1.5A |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | LP38500 |