LP3852EMP-2.5/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP3852EMP-2.5/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
SOT-223-5
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC REG LIN POS ADJ 1.5A SOT223-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 3 mA
Voltage - Input (Max) 7V
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 10 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-223-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-261-5, TO-261AB
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.44V @ 1.5A