LP3871ET-1.8/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP3871ET-1.8/NOPB
Pacchetto:
TO-220-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 800MA TO220-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 7V
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 800mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA