LP3876ET-3.3/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP3876ET-3.3/NOPB
Pacchetto:
TO-220-5
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 5 mA
Voltage - Input (Max) 7V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 15 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package TO-220-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 3A