LP3892ET-1.8/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP3892ET-1.8/NOPB
Pacchetto:
TO-220-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1.5A
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 8 mA
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.50V @ 1.5A