LP3990SD-0.8/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP3990SD-0.8/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
6-WSON (3x3)
Descrizione:
IC REG LINEAR 0.8V 150MA 6WSON
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 80 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 120 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 6-WSON (3x3)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 150mA