LP5900SD-1.5/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP5900SD-1.5/NOPB
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
6-WSON (2.2x2.5)
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON
In magazzino : 2000
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
  • 1
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 230 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-WSON (2.2x2.5)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA