LP5900SD-2.8/NOPB
Texas Instruments
Prodotto No:
LP5900SD-2.8/NOPB
Pacchetto:
6-WSON (2.2x2.5)
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 6WSON
In magazzino : 21829
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 50 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 230 µA
Product Status Active
Supplier Device Package 6-WSON (2.2x2.5)
Control Features Enable
Series -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA