LP5907QMFX-4.5Q1
Texas Instruments
Prodotto No:
LP5907QMFX-4.5Q1
Pacchetto:
SOT-23-5
Descrizione:
IC REG LINEAR 4.5V 250MA SOT23-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Voltage - Input (Max) 5.5V
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 425 µA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Control Features Enable
Series Automotive, AEC-Q100
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA