N80C196KC20
Intel
Prodotto No:
N80C196KC20
Produttore:
Intel
Pacchetto:
68-PLCC
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
IC MCU 16BIT 16KB OTP 68PLCC
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor MCS 96
Speed 20MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 488 x 8
Number of I/O 6
Peripherals PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 68-PLCC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 80C
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Core Size 16-Bit
Mfr Intel
Connectivity -
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters A/D 8b, 10b
Package Bulk
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V