NCP3335ADM285R2G
onsemi
Prodotto No:
NCP3335ADM285R2G
Pacchetto:
8-MSOP
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.85V 500MA MICRO8
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 190 µA
Voltage - Input (Max) 16V
PSRR -
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 14 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-MSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.34V @ 500mA