Casa / Single IGBTs / NGTB40N120L3WG
minImg
NGTB40N120L3WG
onsemi
Prodotto No:
NGTB40N120L3WG
Pacchetto:
TO-247-3
Descrizione:
IGBT 1200V 160A TO247
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 600V, 40A, 10Ohm, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 86 ns
Switching Energy 1.5mJ (on), 1.5mJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1200 V
Td (on/off) @ 25°C 18ns/150ns
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 160 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2V @ 15V, 40A
Package / Case TO-247-3
Gate Charge 220 nC
Power - Max 454 W