NRPN141PAEN-RC
Sullins Connector Solutions
Prodotto No:
NRPN141PAEN-RC
Descrizione:
CONN HEADER VERT 14POS 2MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.079" (2.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 150V
Contact Finish Thickness - Mating Flash
Current Rating (Amps) 2A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Sullins Connector Solutions
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.141" (3.60mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series -
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.110" (2.79mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights -
Shrouding Unshrouded
Package Bulk
Overall Contact Length 0.331" (8.40mm)