NTD24N06LT4G
onsemi
Prodotto No:
NTD24N06LT4G
Produttore:
onsemi
Pacchetto:
DPAK
Descrizione:
MOSFET N-CH 60V 24A DPAK
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1140 pF @ 25 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 10A, 5V
Supplier Device Package DPAK
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Series -
Power Dissipation (Max) 1.36W (Ta), 62.5W (Tj)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr onsemi
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 24A (Ta)
Vgs (Max) ±15V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V