Casa / Single Diodes / PMEG4005EGW-QJ
minImg
PMEG4005EGW-QJ
Nexperia USA Inc.
Prodotto No:
PMEG4005EGW-QJ
Produttore:
Nexperia USA Inc.
Pacchetto:
SOD-123
Descrizione:
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD123
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F 43pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SOD-123
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 470 mV @ 500 mA
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 150°C
Current - Average Rectified (Io) 500mA