Casa / Single Diodes / PMEG40T20ER-QX
minImg
PMEG40T20ER-QX
Nexperia USA Inc.
Prodotto No:
PMEG40T20ER-QX
Produttore:
Nexperia USA Inc.
Pacchetto:
SOD-123W
Descrizione:
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SOD123W
Guida per l'utente
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 11.5 ns
Capacitance @ Vr, F 350pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-123W
Current - Reverse Leakage @ Vr 22 µA @ 40 V
Series Automotive, AEC-Q101
Package / Case SOD-123W
Technology Schottky
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 515 mV @ 2 A
Mfr Nexperia USA Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V
Package Tape & Reel (TR)
Operating Temperature - Junction 175°C
Current - Average Rectified (Io) 2A