PMZB950UPEYL
NXP Semiconductors
Prodotto No:
PMZB950UPEYL
Produttore:
NXP Semiconductors
Pacchetto:
DFN1006B-3
Descrizione:
NOW NEXPERIA PMZB950UPE - SMALL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type P-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 43 pF @ 10 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2.1 nC @ 4.5 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.4Ohm @ 500mA, 4.5V
Supplier Device Package DFN1006B-3
Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Series -
Power Dissipation (Max) 360mW (Ta), 2.7W (Tc)
Package / Case SC-101, SOT-883
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr NXP Semiconductors
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 500mA (Ta)
Vgs (Max) ±8V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V