RA201236XX
Powerex Inc.
Prodotto No:
RA201236XX
Produttore:
Powerex Inc.
Pacchetto:
Pow-R-Disc
Descrizione:
DIODE GP 1.2KV 3600A POW-R-DISC
Guida per l'utente
Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 22 µs
Capacitance @ Vr, F -
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Supplier Device Package Pow-R-Disc
Current - Reverse Leakage @ Vr 200 mA @ 1200 V
Series -
Package / Case DO-200AD
Technology Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.15 V @ 3000 A
Mfr Powerex Inc.
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V
Package Bulk
Current - Average Rectified (Io) 3600A