RB242D1000-125
E-Switch
Prodotto No:
RB242D1000-125
Produttore:
E-Switch
Descrizione:
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color Incandescent, Amber
Operating Temperature -20°C ~ 65°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 22.00mm
Current Rating (Amps) 20A (AC)
Circuit DPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series RB2, LAMB
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 125 V