Omron Electronics Inc-EMC Div
Prodotto No:
SSG 1020G
Produttore:
Pacchetto:
-
Batch:
-
Descrizione:
BASIC SWITCH
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Si prega di inviare RdO, risponderemo immediatamente.

| Operating Position | 0.331" (8.40mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 125°C |
| Release Force | 25gf |
| Ingress Protection | IP40 |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Current Rating (Amps) | 5A (AC), 4A (DC) |
| Circuit | SPDT |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Mechanical Life | 10,000,000 Cycles |
| Product Status | Active |
| Series | SSG |
| Voltage Rating - DC | 30 V |
| Switch Function | On-Mom |
| Operating Force | 153gf |
| Overtravel | 0.015" (0.4mm) |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Electrical Life | 200,000 Cycles |
| Mfr | Omron Electronics Inc-EMC Div |
| Pretravel | 0.024" (0.6mm) |
| Features | - |
| Package | Box |
| Base Product Number | SSG 1020 |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |