STMicroelectronics
Prodotto No:
STGP40V60F
Produttore:
Pacchetto:
TO-220
Batch:
-
Descrizione:
IGBT 600V 80A 283W TO220AB
Quantità:
Consegna:

Pagamento:
Minimo: 1 Multipli: 1
Qty
Prezzo unitario
Prezzo Ext
1
$3.3155
$3.3155
10
$2.9754
$29.754
100
$2.43789
$243.789
500
$2.075313
$1037.6565
1000
$2.063989
$2063.989
Non è il prezzo che vuoi? Invia RdO ora e ti contatteremo al più presto.

| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Test Condition | 400V, 40A, 10Ohm, 15V |
| Input Type | Standard |
| Switching Energy | 456µJ (on), 411µJ (off) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 80 A |
| Mounting Type | Through Hole |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600 V |
| Td (on/off) @ 25°C | 52ns/208ns |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 160 A |
| Series | - |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.3V @ 15V, 40A |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Gate Charge | 226 nC |
| Power - Max | 283 W |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Package | Tube |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Base Product Number | STGP40 |