STGWT20V60DF
NXP Semiconductors
Prodotto No:
STGWT20V60DF
Produttore:
NXP Semiconductors
Pacchetto:
TO-3P-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Test Condition 400V, 20A, 15V
Input Type Standard
Reverse Recovery Time (trr) 40 ns
Switching Energy 200µJ (on), 130µJ (off)
Current - Collector (Ic) (Max) 40 A
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 600 V
Td (on/off) @ 25°C 38ns/149ns
Supplier Device Package TO-3P-3
Current - Collector Pulsed (Icm) 80 A
Series -
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.2V @ 15V, 20A
Package / Case TO-3P-3, SC-65-3
Gate Charge 116 nC
Power - Max 167 W