STW56N60DM2
STMicroelectronics
Prodotto No:
STW56N60DM2
Produttore:
STMicroelectronics
Pacchetto:
TO-247
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
N-channel 600 V, 0.052 Ohm typ.,
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4100 pF @ 100 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 90 nC @ 10 V
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60mOhm @ 25A, 10V
Supplier Device Package TO-247
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Series MDmesh™ DM2
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)
Package / Case TO-247-3
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr STMicroelectronics
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Vgs (Max) ±25V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V