Casa / SCRs - Modules / TD92N16KOFHPSA2
minImg
TD92N16KOFHPSA2
Infineon Technologies
Prodotto No:
TD92N16KOFHPSA2
Descrizione:
THYR / DIODE MODULE DK
Guida per l'utente
Operating Temperature 140°C (TJ)
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 102 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Number of SCRs, Diodes 1 SCR, 1 Diode
Voltage - Off State 1.6 kV
Series TD
Package / Case Module
Mfr Infineon Technologies
Package Tray
Structure Common Anode - SCR/Diode
Current - On State (It (RMS)) (Max) 160 A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 2050A @ 50Hz