Casa / Single FETs, MOSFETs / TK40S10K3Z(T6L1,NQ
minImg
TK40S10K3Z(T6L1,NQ
Toshiba Semiconductor and Storage
Prodotto No:
TK40S10K3Z(T6L1,NQ
Pacchetto:
DPAK+
Descrizione:
MOSFET N-CH 100V 40A DPAK
Guida per l'utente
Operating Temperature 175°C (TJ)
FET Feature -
FET Type N-Channel
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3110 pF @ 10 V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 61 nC @ 10 V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 20A, 10V
Supplier Device Package DPAK+
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Series U-MOSIV
Power Dissipation (Max) 93W (Tc)
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Vgs (Max) ±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V