Casa / SCRs - Modules / TT162N12KOFKHPSA1
minImg
TT162N12KOFKHPSA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
TT162N12KOFKHPSA1
Descrizione:
SCR MODULE 1.2KV 260A MODULE
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 150 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 162 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2 kV
Mfr Infineon Technologies
Package Bulk
Structure Common Cathode - All SCRs
Base Product Number TT162N
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 5200A @ 50Hz