Casa / SCRs - Modules / TT61N12KOFKHPSA1
minImg
TT61N12KOFKHPSA1
Infineon Technologies
Prodotto No:
TT61N12KOFKHPSA1
Descrizione:
SCR MODULE 1.2KV 120A MODULE
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Hold (Ih) (Max) 200 mA
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.4 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 120 mA
Current - On State (It (AV)) (Max) 76 A
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Obsolete
Number of SCRs, Diodes 2 SCRs
Voltage - Off State 1.2 kV
Series -
Package / Case Module
Mfr Infineon Technologies
Package Tray
Structure Common Cathode - All SCRs
Current - On State (It (RMS)) (Max) 120 A
Base Product Number TT61N12
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 1550A @ 50Hz