UBY1K471MHL
Nichicon
Prodotto No:
UBY1K471MHL
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 470UF 20% 80V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.07 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 53mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series UBY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.14 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 470 µF