UCX1H391MNQ1ZD
Nichicon
Prodotto No:
UCX1H391MNQ1ZD
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 390UF 20% 50V SMD
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 135°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 375 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 90mOhm @ 100kHz
Ratings -
Series UCX
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 750 mA @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 390 µF