UMT1HR47MDD1TE
Nichicon
Prodotto No:
UMT1HR47MDD1TE
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 3.8 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UMT
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5.7 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 0.47 µF