UMV0G101MFD1TE
Nichicon
Prodotto No:
UMV0G101MFD1TE
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UMV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF