UPA1V152MHD6TN
Nichicon
Prodotto No:
UPA1V152MHD6TN
Descrizione:
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.981 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.33 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1500 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 26 mOhms