UPJ2C010MPD
Nichicon
Prodotto No:
UPJ2C010MPD
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL
Guida per l'utente
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 19 mA @ 120 Hz
Product Status Last Time Buy
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series UPJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 30.4 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1 µF