UPM1A101MED1TD
Nichicon
Prodotto No:
UPM1A101MED1TD
Descrizione:
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Ripple Current @ Low Frequency 135 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 210 mA @ 10 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF
Package Cut Tape (CT)
Impedance 550 mOhms