Casa / Microcontrollers / XMC7100-F144K2112AA
minImg
XMC7100-F144K2112AA
Infineon Technologies
Prodotto No:
XMC7100-F144K2112AA
Pacchetto:
144-TEQFP (20x20)
Batch:
Scheda tecnica:
Descrizione:
INDUSTRIAL MCUS
Guida per l'utente
Core Processor ARM® Cortex®-M0+, ARM® Cortex®-M7
Speed 100MHz, 250MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 384K x 8
Number of I/O 116
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Crypto - AES, DMA, LVD, POR, PWM, SHA, Temp Sensor, TRNG, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 144-TEQFP (20x20)
Oscillator Type External, Internal
EEPROM Size 128K x 8
Series XMC7000
Package / Case 144-LQFP Exposed Pad
Core Size 32-Bit Dual-Core
Mfr Infineon Technologies
Connectivity CANbus, Ethernet, FIFO, I²C, IrDA, MMC/SD/SDIO, SPI, UART/USART
Program Memory Size 2.112M x 8
Data Converters A/D 52x12b SAR
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V