Casa / Pushbutton Switches / YB15SKG01-2CF24-JB
minImg
YB15SKG01-2CF24-JB
NKK Switches
Prodotto No:
YB15SKG01-2CF24-JB
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Green/Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 28 V