YB16MKG01-6B-JB
NKK Switches
Prodotto No:
YB16MKG01-6B-JB
Descrizione:
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, White
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Round, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 200,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 3.3 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 28 V