YB16SKW01-5D12-AB
NKK Switches
Prodotto No:
YB16SKW01-5D12-AB
Descrizione:
SWITCH PB INCAND LED
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Amber
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC/DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 2 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 30 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V