Casa / Pushbutton Switches / YB16WSKG01-1C12-JC
minImg
YB16WSKG01-1C12-JC
NKK Switches
Prodotto No:
YB16WSKG01-1C12-JC
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color LED, Red
Operating Temperature -25°C ~ 50°C
Ingress Protection IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Square, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 0.4VA (AC/DC)
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 12 VDC
Series YB
Voltage Rating - DC 28 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 28 V